Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract colectiv de munca la nivel de ramura
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract colectiv de munca la nivel de ramura

Buna ziua , lucrez la o fabrica ce se ocupa cu fabricarea produselor lactate si a branzaturilor? este cumva un contract colectiv la nivel de ramura pentru activitatea amintita mai sus?
va multumesc
Orice unitate are in documentele ei referitoare la obiectul de activitate un cod CAEN al activitatii principale.Acel cod va poate spune ramura din cadrul economiei nationale de care apartine.Cred ca la dv. poate fi "industrie alimentara".Daca pana aici v-ati convins,urmeaza sa cautati ccm unic la nivel national pe ramura industriei alimentare.
Succes!!
rosu gheorghe, utilizator
apartine cumva de industria alimentara?
si daca da , cum il obtin pe acesta?
mai trebuie facut si la nivel de unitate?
va multumesc,
sarbatori fericite
se poate sa ma ajute cineva cu un contract de munca la nivel national pentru industria alimentara?
si mai trebuie sa intocmesc si eu unul sau ma pot afilia la cel pe ramura?
multumesc
1. Am gasit un CCM pe industria alimentara, pe urmatorul link:
[ link extern ]
2. Il puteti folosi ca model pentru un CCM la nivel de unitate, daca vreti sa incheiati unul.
Daca unitatea dv. are mai mult de 21 angajati negocierea colectiva este obligatorie.Nu este obligatorie incheierea contractului colectiv de munca pe unitate.
Puteti sa va raportati la contractul colectiv pe ramura in sensul ca acesta fixeaza drepturile minime ce trebuie acordate angajatilor.